Festivalul Internaţional de Teatru INTERFERENŢE 2018

VOI MERGE 0

Alegeti una dintre optiuni:

Imagini

Informații

Data:
  • 22 Noiembrie 2018, 16:00 Joi
  • 23 Noiembrie 2018, 14:30 Vineri
  • 24 Noiembrie 2018, 15:00 Sâmbătă
  • 25 Noiembrie 2018, 17:30 Duminică
  • 26 Noiembrie 2018, 17:00 Luni
  • 27 Noiembrie 2018, 20:30 Marți
  • 28 Noiembrie 2018, 16:00 Miercuri
  • 29 Noiembrie 2018, 13:00 Joi
  • 30 Noiembrie 2018, 16:00 Vineri
Locul:Cluj, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Setează alertăModifică alerta setată

Setează alertă

Alegeți ziua în care doriți să primiți alerta (reminder) despre acest eveniment.
Evenimentul:Festivalul Internaţional de Teatru INTERFERENŢE 2018

Descriere

Ediția a 6-a
22–30 noiembrie 2018
Directorul festivalului: Gábor Tompa

Joi, 22 noiembrie
16.00, 21.30 Yannis Ritsos: Ismene
Concept de Marianne Pousseur & Enrico Bagnoli, Khroma Company (Belgia)
Gr, Fr (Hu, Ro, En), 1h 10’ fără pauză
Sala Studio
18.30 Euripide/Soeren Voima | Stefano Massini: Ifigenia la Aulis | Occident Express
r.: Anna Badora, Volkstheater (Austria)
De (Hu, Ro, En), 2h 30’ cu o pauză
Sala Mare
Vineri, 23 noiembrie
14.30 Milo Rau: Compassion. The History of the Machine Gun
r.: Milo Rau, Schaubühne am Lehniner Platz (Germania)
De, Fr (Hu, Ro, En), 1h 45’ fără pauză
Sala Mare
18.00 Concert: Lost in the Stars – The music of Kurt Weil
Sanda Weigl, Mat Maneri & Lucian Ban (S.U.A)
1h 15’ fără pauză
Sala Studio
Sâmbătă, 24 noiembrie
15.00, 21.00 Thomas Bernhard: Vaterland
Regia și coregrafia Csaba Horváth, Forte Company – Trafó (Ungaria)
Hu (Ro, En), 1h 55’ fără pauză
Sala Studio
18.00 William Shakespeare: Neguțătorul din Veneția
r.: Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România)
Hu (Ro, En), 2h 30’ cu o pauză
Sala Mare
Duminică, 25 noiembrie
17.30, 21.00 Cezary Tomaszewski: Cezary Goes to War
r.: Cezary Tomaszewski, Komuna Warsawa (Polonia)
Pl (Hu, Ro, En), 1h fără pauză
Sala Studio
19.00 William Shakespeare: Macbeth
r.: Luk Perceval, Theatre-Festival Baltic House (Rusia)
Ru (Hu, Ro, En), 1h 20’ fără pauză
Sala Mare
Luni, 26 noiembrie
17.00, 21.00 Carly Wijs: Noi și Ei
r.: Balázs Benő Fehér, Szentendrei Teátrum, FÜGE și Orlai Productions
(Ungaria)
Hu (Ro, En), 1h fără pauză
Casa Tranzit
19.00 Jovan Sterija Popović: Patrioții
r.: András Urbán, Teatrul Național din Belgrad (Serbia)
Sr (Hu, Ro, En), 1h 35’ fără pauză
Sala Mare
Marți, 27 noiembrie
20.30 Brigitte Jaques © Gallimard: Elvira
r.: Toni Servillo, Piccolo Teatro di Milano – Teatro d’Europa, Teatri Uniti (Italia)
It (Hu, Ro, En), 1h 20’ fără pauză
Teatrul Național Cluj – Sala Mare
Miercuri, 28 noiembrie
16.00, 22.00 Samuel Beckett: Așteptându-l pe Godot
r.: Ilan Ronen, Jaffa Theatre (Israel)
He, Ar (Hu, Ro, En), 1h 35’ cu o pauză
Sala Studio
18.00 Saulius Šaltenis: Sons of a Bitch
r.: Eimuntas Nekrošius, Klaipėda Drama Theatre (Lituania)
Lt (Hu, Ro, En), 3h 20’ cu o pauză
Sala Mare
Joi, 29 noiembrie
13.00, 18.00 Adrian Sitaru – Alina Grigore: Ilegitim
r.: Adrian Sitaru, Teatrul Maghiar de Stat Cluj (România)
Hu (Ro, En), 1h 30’ fără pauză
Sala Studio
20.00 Georg Büchner: Woyzeck
r.: Attila Vidnyánszky jr., Teatrul Național Budapesta (Ungaria)
Hu (Ro, En), 2h fără pauză
Spectacol studio în sala mare
Vineri, 30 noiembrie
16.00, 21.00 Idiotology
r.: Klim Kozinsky, Stanislavsky Electrotheatre (Rusia)
Ru (Hu, Ro, En), 2h cu o pauză
Studio Hall
18.30 William Shakespeare – Thomas Middleton: Timon din Atena
r.: Stathis Livathinos, Teatrul Național al Greciei (Grecia)
Gr (Hu, Ro, En), 2h 20’ cu o pauză
Main Hall

Toate spectacolele beneficiază de traducere în limba maghiară, română şi engleză.
Organizatorii își rezervă dreptul de a modifica programul festivalului!

Amplasarea pe hartă

Autentificare

Vă rugăm să introduceți emailul și parola Dvs:

Înregistrare Express

Introduceți adresa de email și parola:
Emailul Dvs este deja înregistrat pe Fest.ro. Doriți să unificați ambele conturi de utilizator?